Atrakcje w okolicy

Rezydencja-Dworsko-Parkowa
Poznaj okolicę

Przy okazji pobytu w Rezydencji PRASTARA zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą bliższą i dalszą okolicą. W zakładce „Okolica” znajdziecie Państwo szczegółowe informacje dotyczące miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Cielętnikach. Poniżej przedstawiamy ofertę wycieczek, które możemy dla Państwa indywidualnie zorganizować. Ofertę „szyjemy” na miarę konkretnego gościa lub grupy gości, stąd koszt wycieczki jest kalkulowany indywidualnie. Proponujemy Państwu unikalną formę poznawania naszej okolicy z przewodnikiem, „od kuchni”. Są to wycieczki w miejsca często niedostępne dla przeciętnego turysty, za bramy klasztorów, zamków, wzbogacone o pokaz, degustację czy inną niespodziankę. Wędrówce po okolicy towarzyszy tło historyczne, ciekawa opowieść lokalnych „opowiadaczy”, znających najciekawsze legendy i sekrety naszego regionu. Gościom, którzy preferują zwiedzanie we własnym zakresie, służymy radą i pomocą w doborze optymalnej destynacji. Oddajemy Państwu do dyspozycji nasze własne doświadczenie (sami jesteśmy entuzjastami naszego regionu), proponujemy materiały informacyjne w postaci folderów, mapek i adresów, pod które warto trafić.

Poniżej rekomendowane przez nas miejsca, do których warto pójść, pojechać, zajrzeć...

Urocza wioska na skraju trzech województw, bogata w lokalną kulturę, folklor i tradycję. Historycznie mocno doświadczona podczas II Wojny Światowej. Dziś żyjąca swoim rytmem, niespiesznie i swojsko… W tutejszym krajobrazie wzrok cieszą pola i lasy oraz stawy rybne, utworzone nad Kanałem Lodowym. Można powędkować, pojeździć konno, na rowerze, pobiegać po lesie. Mały lokalny ruch, dobra infrastruktura oraz czyste powietrze zachęcają do aktywności w plenerze. Codziennie można tu słyszeć klekot bocianów, żurawi klęgor czy gołębie pohukiwanie. Na miłośników dzikiej natury czekają torfowiska z ekosystemem bobrów, polany pełne saren i dzików oraz nieprzemierzone trakty leśno-łąkowej scenerii. Gościom naszej Rezydencji rekomendujemy nasze ulubione magiczne leśne zakamarki, pełne uroku, naturalnego wdzięku i bajkowej atmosfery.

W centrum wioski, przy neogotyckim XIXw. Kościele, rośnie legendarna lipa, pomnik przyrody, pamiętający jeszcze czasy Jagiellonów. Jest to najstarsze drzewo z gatunku lip w Polsce, liczące ok. 750 lat. Setki lat pielgrzymi, idący przez Cielętniki na Jasną Górę, obgryzali korę z lipy w Cielętnikach, wierząc, że ma ona zbawienne działanie na uzębienie. Naprzeciw drzewa widnieje obraz Św. Apolonii, patronki stomatologów, stąd prastare wierzenia w niezwykłą moc drzewa. W roku 2017 drzewo mocno ucierpiało po starciu z Orkanem Ksawerym, Mimo to, wciąż jest żyjącą legendą, zwłaszcza, że z powalonego pnia drzewa powstała piękna rzeźba św. Aplonii, patronki dentystów oraz osób cierpiących z powodu bólu zębów. Dziś rzeźbę można podziwiać w miejscowym kościele, do którego warto też zajrzeć w lipcu, na słynny cielętnicki odpust.

W cielętnickim lesie znajduje się pomnik pamięci poległych partyzantów Armii Krajowej. Co roku, na początku września mają tu miejsce uroczyste obchody ku pamięci wymordowanych w czasie II Wojny Światowej żołnierzy. O tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w bitwie pod Cielętnikami w 1944r. dużo już zostało napisane. Pisze o nich również była właścicielka Dworu – Maria Eliza Steinhagen w swojej książce „Cielętniki”.

Rzeźba św. Aplonii
Kościół w neogotyckim stylu XIXw
Pamięć poległych partyzantów Armii Krajowej
Torfowiska

Rezerwat Pilicy 17 km

W naszej najbliższej okolicy niejednokrotnie można natknąć się na prawdziwe skarby. Zapraszamy do lasu, w okolice miejscowości Modła. Niezorientowani miną to miejsce, zachwycając się pięknym leśnym traktem. Tymczasem w środku lasu, tuż przy drodze, stoi niepozorna mała kapliczka św. Piotra, rybaka i Apostoła. Należy do najpiękniejszych i najciekawszych kapliczek zachowanych w naszym regionie. Wybudowana w stylu neoklasycystycznym w 1930 r., pokryta czterospadowym dachem i unikalną już w tej chwili dachówką – karpiówką. Urokliwie otoczona lasem i szumem przepływającej obok rzeki, zaprasza do krótkiej kontemplacji, wprost na łonie natury.

W sąsiedztwie kapliczki znajduje się, objęta rezerwatem, naturalna dolina rzeki Pilicy, z grupą zabytkowych dębów spoglądających w lustro rzeki od stuleci. Kręte koryto rzeki, z dużą liczbą wysp, rozlewisk i starorzeczy niemal szeptem zaprasza do posiedzenia i podumania nad tym, co dziś w naszym życiu jest największym skarbem. Zieleń, cisza, szum rzeki, zapach lasu… to te najprostsze małe kawałki przyrody, które coraz rzadziej zachowują się tak nietknięta jak tutaj.

Rzeka Pilica to również malowniczy i urozmaicony szlak kajakowy. Na spływy kajakowe szczególnie polecany jest odcinek Maluszyn – Sulejów – bardzo ładny i jednocześnie nieuciążliwy. Pilica wyśmienicie nadaje się na rodzinny spływ kajakowy.

Rezerwat Dolnej Pilicy
Rezerwat Dolnej Pilicy - Kapliczka
Rezerwat Dolnej Pilicy - Kapliczka

Św. Anna 9 km, Gidle 12 km, Leśniów 35 km

Cielętniki są zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie ciekawych obiektów sakralnych, do których warto zajrzeć nie tylko na modlitwę ale również po ciekawe historie i tradycje.

Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Miejsce objawienia Matki Bożej. Zachowało się bardzo wiele świadectw, mówiących o dokonanych tu, dzięki Jej wstawiennictwu, cudownych uzdrowieniach. Sama miejscowość Gidle urzeka kameralnym klimatem. Mimo niewielkiej liczby mieszkańców, znajdziemy tu odrestaurowany rynek, kawiarnię z pyszną kawą i aż trzy kościoły. Któregoś dnia Piotr Szczepanik, goszczący w Dworze Cielętniki, odwiedzając miejscowość Gidle ze zdumieniem miał powtarzać: "..i niech mi ktoś powie, że to wieś.. co ma trzy kościoły.."

Sanktuarium Sióstr Dominikanek Klauzurowych Św. Anna to niewielka miejscowość oddalona od Cielętnik o zaledwie 9 km. Miejsce niezwykłe ze względu na swoją historię ale też z uwagi na obecność w nim sióstr Dominikanek klauzurowych. Siedząc na dziedzińcu, otoczonym krużgankami i piękną roślinnością można się długo zastanawiać kto jest dzisiaj bardziej zniewolony: przeciętny współczesny człowiek czy siostra w klasztornej klauzurze… Warto udać się do Św. Anny ze swoimi strapieniami. Siostry Dominikanki w modlitwach stale polecają Panu Bogu nasze trudne sprawy. Orędownictwo św. Anny okazuje się bardzo skuteczne. Wiele osób doznało tu łaski uzdrowienia, nawrócenia, narodzin długo wyczekiwanego potomka czy wyzwolenia z nałogu.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, patronki Rodzin, jest częścią zespołu klasztornego Ojców Paulinów, położonego w Leśniowie. Sercem leśniowskiej świątyni jest 70 – centymetrowa lipowa figurka Najświętszej Maryi Panny, pochodząca z XIV wieku, ustawiona tu na pamiątkę odnalezienia życiodajnego źródła wody. Będąc w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej warto przespacerować się okolicznym szlakiem turystycznym, kontemplując piękno jurajskiego krajobrazu. Liczne ostańce, leśne zakątki utkane paprociami, krystaliczne powietrze i wszechogarniająca cisza będą spójnym dopełnieniem modlitwy.

Gidle
Św. Anna
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin
Św. Anna
Św. Anna
Leśniow

Złoty Potok 24 km

Mała urokliwa miejscowość w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, o każdej porze roku swoim pięknem przyciąga turystów i okolicznych mieszkańców. Malowniczy teren utkany romantycznymi ścieżkami, pośród stawów i źródlanych wód. Idealne miejsce na malowniczy spacer i degustację pysznego pstrąga. Corocznie odbywa się tu cała plejada imprez kulturalno-rozrywkowych, m.in. Mistrzostwa Świata w lotach balonowych, festiwal muzyki jazzowej Jazz w Stajni, plenery malarskie, koncerty i wiele innych. Miejsce, w którym zakochał się Zygmunt Krasiński, do którego ciągną narzeczeni, nowożeńcy i romantycy wszelkiej maści. Przechadzki nad Stawem Sen Nocy Letniej czy świeża woda wprost ze źródeł Zygmunta i Elżbiety są celem licznych wycieczek. Są tu jaskinie, ogromne skalne ostańce i masa legend, z udziałem m.in. Twardowskiego na słynnym kogucie.

Złoty Potok
Złoty Potok
Złoty Potok
Złoty Potok
Złoty Potok
Złoty Potok

Olsztyn 34 km, Bobolice/Mirów 39 km, Ogrodzieniec 60km

Swą poetycką nazwę zawdzięcza ruinom i zamkom znajdującym się wzdłuż trasy między Częstochową a Krakowem, które budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych. Stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda”. W 2012 roku Szlak Orlich Gniazd, którym opiekuje się Związek Gmin Jurajskich, otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, stając się najlepszym produktem turystycznym Polski. Spośród wielu zamków polecamy m.in. Zamek Olsztyn – jedno z najstarszych Orlich Gniazd, położone na skalistym wzniesieniu, ponad kameralnym klimatycznym miasteczkiem. Przylegający do Olsztyna Rezerwat Sokole Góry zaprasza do świata jurajskich jaskiń krasowych. Orle Gniazdo warto też oglądać z oddalonych o kilka kilometrów Gór Towarnych.

W niedalekiej odległości od Olsztyna mamy dwa kolejne zamki, zlokalizowane po sąsiedzku: Mirów i Bobolice. O zamku w Bobolicach i sąsiadującym z nim zamku w Mirowie krążą legendy mówiące o dwóch braciach bliźniakach, właścicielach obu zamków, którzy wykopali tunel między dwoma warowniami, aby móc częściej ze sobą rozmawiać w odosobnieniu, bez udziału świadków. Pewnego dnia weszli oni w posiadanie wielkiego skarbu – ukryli go w tunelu, a na straży postawili odrażającą czarownicę, odstraszającą swym wyglądem potencjalnych złodziei. Bracia doskonale się rozumieli i gotowi byli zrobić dla siebie wszystko. Ich przyjaźń została jednak wystawiona na ciężką próbę, gdy jeden z nich przywiózł z wyprawy wojennej piękną dziewczynę...

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Widać tu kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję. Dziś na zamku można oglądać walki rycerskie, nocą w fascynującej scenerii przechadzają się zjawy i duszki, zapoznające turystów z legendami i historiami tego miejsca.

Zamek Olsztyn
Zamek Mirów
Zamek Ogrodzieniec
Pieskowa skała
Zamek w Ojcowie
Ojców

Żarki 36 km

Żarki to niepozorne małe miasteczko na Jurze, w którym można posłuchać jak targuje się żyd, samodzielnie zmielić ziarno na mąkę, posłuchać co ma do powiedzenia bochen chleba i sprawdzić co słychać w beczce śmiechu. Wszystko to w Muzeum Starych Rzemiosł.

Również w Żarkach, w zabytkowym Zespole Stodół, w każdą sobotę odbywają się słynne na okolicę jarmarki. Największy w województwie śląskim targ może być nie lada atrakcją. Worki zboża i mąki, tony warzyw, lokalne obważanki odpustowe, a nawet… formowane na bieżąco pierogi.. wszystko to w jednym miejscu, od mydła do powidła. Do stodoły warto zajrzeć na słynnego tatarczucha - jedyny w swoim rodzaju chleb.

Stary Młyn
Jarmarki

Lelów 28 km

Lelów to nieduża miejscowość w województwie śląskim, położona w powiecie częstochowskim. To tutaj urodził się i mieszkał Dawid Biderman - jeden z najbardziej znanych i cenionych cadyków ("ludzi sprawiedliwych") w chasydzkiej odmianie judaizmu. Dla chasydów cadyk jest nie tylko autorytetem moralnym i wyjątkowym znawcą Biblii. W tym mistycznym nurcie judaizmu cadyk posiada niemal nadprzyrodzoną moc, jest uważany za nosiciela cząstki duszy samego Mojżesza. Takim szacunkiem cieszył się również lelowianin Dawid Biderman, który zapoczątkował istniejącą do dziś w Izraelu i Stanach Zjednoczonych chasydzką dynastię Lelow. Po śmierci w 1814 roku Dawid Biderman został pochowany na kirkucie w Lelowie. Na grób cadyka corocznie na przełomie stycznia i lutego przybywają Żydzi z całego świata. Na lelowskich uliczkach w rocznicę śmierci cadyka Dawida Bidermana można spotkać tańczących, śpiewających i cieszących się życiem Żydów. Latem w Lelowie odbywa się festiwal żydowski gromadzący tłumy Polaków zainteresowanych kulturą żydowską. Święto Ciulimu i Czulentu to wyjątkowa okazja do tego, by poznać bliżej kulturę i religię Żydów.

Lelów. Szlakiem kultury Żydowskiej
Lelów. Szlakiem kultury Żydowskiej
Lelów. Szlakiem kultury Żydowskiej
Lelów. Szlakiem kultury Żydowskiej
Lelów. Szlakiem kultury Żydowskiej
PROPOZYCJA TRASY ROWEROWEJ WYCIECZKA 1 „Zielona”
DŁUGOŚĆ TRASY 20 KM
ORIENTACYJNY CZAS PRZEJAZDU 2h + NAWIERZCHNIA ASFALT/DROGA SZUTROWA

CIELĘTNIKI - RACZKOWICE - SOBORZYCE - ŁABĘDŹ - BOROWCE - ROGACZEW - DĄBROWA ZIELONA - RACZKOWICE - CIELĘTNIKI

  • Wyjazd z Rezydencji Dworsko Parkowej PRASTARA w kierunku Raczkowic. Po prawej stronie mijamy m.in. „Amarantusowe Pole”
  • W Raczkowicach na skrzyżowaniu skręcamy w lewo (przy skrzyżowaniu sklep spożywczy, w którym można zrobić sobie zaopatrzenie na trasę np. woda. W sklepie można też kupić środki higieniczne).
  • Dojeżdżamy do Soborzyc W Soborzycach możemy obejrzeć ruiny starego holenderskiego wiatraka (skręć w lewo w ulicę wiatrakową, dojedź do skrzyżowania pięciu polnych dróg, po lewej stronie stoi wiatrak). Jeśli ktoś jest w potrzebie, w Soborzycach jest też najbliższa apteka.
  • Wracamy do ulicy Długiej kierując się w stronę Koniecpola. Mijamy całą miejscowość i dalej jedziemy między łąkami , polami i lasem.
  • W miejscowości Łabędź, za przystankiem skręcamy w prawo. Wąską drogą asfaltową mijamy łany zbóż, podziwiamy wiejski krajobraz. Dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą główną skręcamy w prawo.
  • Jedziemy lasem do miejscowości Borowce. Mała urokliwa miejscowość otoczona lasem, w której dzieci jeszcze biegają po ulicach, jak dawniej… Tutaj można sobie zrobić przystanek. Jest wiata, pod którą można odpocząć, skonsumować krótką strawę blisko natury. Dla chętnych boisko, huśtawki.
  • Jedziemy dalej prosto, w kierunku Rogaczewa. Przed nami wyzwanie, największy podjazd.
  • Na szczycie „góry” ładny widok na okolicę. Zjeżdżamy w dół do miejscowości Dąbrowa Zielona – centrum gminy Dąbrowa Zielona z Urzędem Gminy, zabytkowym kościołem, Gminnym Ośrodkiem Kultury . Jest tu też Orlik, sklepy wielobranżowe, biblioteka, ośrodek zdrowia.
  • Z Dąbrowy Zielonej jedziemy w kierunku gminy (po głównej drodze) i za Urzędem Gminy w prawo (skrzyżowanie przed kościołem). Asfaltowy dywan prowadzi nas do Nowej Wsi.
  • Na skrzyżowaniu w Nowej Wsi skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku Kolonii Raczkowice
  • Po kilkudziesięciu metrach skręcamy do lasu w drogę przeciwpożarową (szutrowa, oznakowana zakazem wjazdu dla samochodów). Jedziemy lasem kolejne kilka km do końca drogi szutrowej. Tam skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Rezydencji PRASTARA od strony lasu.
Trasa zielona
PROPOZYCJA TRASY ROWEROWEJ WYCIECZKA 2 „Czerwona”
DŁUGOŚĆ TRASY 40 KM
ORIENTACYJNY CZAS PRZEJAZDU 4h + NAWIERZCHNIA ASFALT

CIELĘTNIKI - RACZKOWICE - NOWA WIEŚ - LIPIE - GARNEK - BOROWA - GIDLE - MICHAŁOPOL - CIELĘTNIKI

  • Wyjazd z Rezydencji Dworsko Parkowej PRASTARA w kierunku Raczkowic. Po prawej stronie mijamy m.in. „Amarantusowe Pole”
  • W Raczkowicach skręcamy w prawo. Jedziemy dalej po głównej drodze mijając m.in. plac rekreacyjny z nietuzinkowym autobusem (za mostem i ostrym zakrętem po prawej stronie), miejscowość Nowa Wieś i dalej wjeżdżamy do lasu. Dalsza część trasy prowadzi w większości lasem.
  • Dojeżdżamy do drogi Garnek - Św. Anna, skręcamy w prawo na Garnek. Za lasem jest miejsce, gdzie można zrobić postój (wiata, ławeczki).
  • W garnku na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo kierując się na Borowę i Gidle.
  • W Gidlach warto dojechać do rynku, obejrzeć Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej , zabytkowy Kościółek Modrzewiowy czy zjeść dobre lody w Gidle Cafe.
  • Z Gidel kierujemy się na Św. Annę i dojeżdżamy do Ciężkowic. Przy remizie OSP droga główna prowadzi w lewo, nasza trasa prowadzi prosto, do miejscowości Graby. Jedziemy asfaltową, mało uczęszczaną drogą do Michałopola.
  • Z Michałopola można wrócić do Cielętnik główną drogą lub pojechać przez las (jadąc od Grabów przed mostem na zakręcie trzeba skręcić w prawo, zjeżdżając z asfaltu na drogę polną. Wjeżdżamy do lasu i skręcamy w pierwszą drogę w lewo. Po ok. 1km dojeżdżamy do pomnika w Cielętnikach „pod lasem” i stąd już tylko w lewo do asfaltu, który prowadzi wprost do bram Rezydencji PRASTARA)
Trasa zielona
logo

Witaj, tu zespół prastara. Pomożemy Ci wybrać odpowiednią kurację dla Ciebie.

Prosimy o kierowanie pytań
oraz rezerwacji na adres mailowy kuracja@prastara.pl
Ewentualnie telefonicznie od 09:00 - 16:00 pod nr telefonu
601445356, 503067041, 506183389