Dwór w Cielętnikach

Rezydencja-Dworsko-Parkowa
Dwór w Cielętnikach

XVII Dwór polski w stylu klasycystycznym otoczony malowniczym parkiem krajobrazowym ze stawami.

W sąsiedztwie dworu w Cielętnikach znajdowały się dwory hrabiów Potockich w Maluszynie, Koniecpolskich w Koniecpolu, książąt Lubomirskich w Kruszynie, Biedrzyckich w Sekursku, Gayerów w Dąbrowie Zielonej, Siemieńskich w Żytnie czy Wielowieyskich w Chełmnie.

Majątek na przestrzeni setek lat był w posiadaniu rodzin Majów, Lemańskich, Kołaczkowskich i Kobierzyckich. Ciekawostką jest, że przed pierwszą wojną światową dwór w Cielętnikach pragnął zakupić Ignacy Paderewski deklarując, że "tego pięknego kawałka polskiej ziemi nie zmarnuje". Ostatecznie jednak dwór został nabyty przez wielkiego patriotę, przemysłowca Stefana Steinhagena.

Po powstaniu warszawskim w Cielętnikach i w dworze znalazła schronienie licznie, nie tylko rodzina Stainhagenów, ale także wielu pozbawionych domów przyjaciół i znajomych. Niełatwą, ale niezwykle barwną historię dworu i rodziny zaangażowanej w sprawy polskie w trakcie drugiej wojny światowej opisuje w swojej książce pt.: "Cielętniki" Maria Eliza Steinhagen.

Powojenny los majątku, w tym okres działającego tutaj PGR-u to los wyniszczenia, taki jak spotkał większość majątków ziemskich.

Od 2002 roku zespół dworsko parkowy ma nowych gospodarzy. Od tego czasu trwa proces przywracania dawnej świetności.

W dworskiej kuchni nasi goście uczestniczą w warsztatach zdrowego odżywiania, w tradycyjnym wypieku chleba na zakwasie i bio orkiszu, tłoczeniu oleju lnianego z ziaren złotego polskiego lnu z tutejszego gospodarstwa, wyrobu serów zagrodowych, fermentacji warzyw i owoców.

To tutaj w dworze jak niegdyś smażymy konfitury, kisimy kapustę w dębowej beczce, wyrabiamy ciasteczka na zabytkowej maszynie, a wszystko zgodnie z tradycyjną recepturą, w której wygrywa natura.

Wieczorem przy blasku kominka opowiadamy niekończące się historie z życia wzięte z odrobiną pro-zdrowotnej dworskiej nalewki, którą spod klucza poda nam Apterzyna.

Z wschodniego tarasu dworu jeszcze nie tak dawno widać było górującą nad gotyckim kościołem 700-letnią lipę, z którą związane są liczne legendy o uzdrawiającym wpływie przy bólach zęba. Niestety w 2017 roku orkan Ksawery powalił ogromną lipę pozostawiając tylko jej część . Wydarzenie to było przykrym przeżyciem dla całej lokalnej społeczności. Zdecydowaliśmy wtedy, że podejmiemy starania, aby z drewna prastarej lipy została wyrzeźbiona figura Św. Apolonii, którą dzisiaj już możemy podziwiać w tutejszym kościele. Piękna rzeźbę św. Apolonii, wyszła spod dłuta wybitnego artysty prof. dr hab. Aleksandra Śliwy z Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dwór 1930 Dwór 1930 Dwór 1930
Św. Apolonia jest patronką dawnych cyrulików – dzisiejszych dentystów, opiekunką cierpiących na bóle zębów i choroby jamy ustnej, ale też wyjątkową pamiątką po jak pisał Reymont "wielgiej lipie".

Historia na fotografii

1930

Dwór Cielętniki przed wojną

Dwór 1930
Dwór 1930
Dwór 1930
2005

Prace remontowe nabrały tempa

Dwór 2005 - remont
Dwór 2005 - remont
Dwór 2005 - remont
2019

A tak wygląda aktualnie

Dwór 2019 - aktualnie
Dwór 2019 - aktualnie
Dwór 2019 - aktualnie
logo

Witaj, tu zespół prastara. Pomożemy Ci wybrać odpowiednią kurację dla Ciebie.

Prosimy o kierowanie pytań
oraz rezerwacji na adres mailowy kuracja@prastara.pl
Ewentualnie telefonicznie od 09:00 - 16:00 pod nr telefonu
601445356, 503067041, 506183389