Prastara historia

Prastara historia.. Jak to się działo?

Między górami a morzem, Łodzią a Częstochową, niemal idealnie pośrodku Polski, drzemie po cichu kameralna dworska magia. Owiana prastarą nutą zasłużonych rodów, ubrana w zabytkowe mury parkowe Dworu z Oranżerią, Rządcówką, Kaplicą i zabudowaniami dawnej Gorzelni. Wita Gości, z równie wielką szczodrością, jak przed ponad trzystu laty. Cicho czeka na tych, którzy się nie śpieszą. Chętnie przyjmie tych, co lubią być, nie zawsze mieć. Odda moc prastarych ziół, orzeźwiający strumień dobra, wyspę skarbów, klomby róż, ukołysze szumem lip, prawdziwie kojąc duszę, serce i ciało..

Prastara to miejsce, które zrodziło się z pasji i jak to w życiu bywa „szczęśliwego” zbiegu okoliczności. Na początku łącząc przyjemne z pożytecznym, młode małżeństwo przemierzało dwory, zamki i pałace w zachodniej części kraju, zbierając materiały do pracy magisterskiej Ani dotyczącej koncepcji zagospodarowania turystycznego zabytkowych obiektów zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa". Temat zasugerował Marcin - mąż Ani - wielki pasjonat zabytków. Każdy z oglądanych majątków mimo opłakanego stanu, gotów był kupić. Marzył też o koniach, choć już nie na rajdy długodystansowe, które wcześniej zaliczał. Któregoś dnia wybrał się zobaczyć opuszczony młyn w świętokrzyskim, ale los chciał, że w drodze nie wyrobił na jednym z ostrych zakrętów, a że bramy nie było, wjechał wprost do dworu w Cielętnikach. To był 2000 rok.. Antoś miał wówczas roczek, a Zosia miała urodzić się za trzy lata.. Niedługo po tym wybrali się tam razem, i mimo że nie mogli nawet wejść do środka zdecydowali, że to zaniedbane cudo chcą kupić natychmiast. Znaleźli to, czego tak usilnie szukali. Choć wtedy jeszcze nie mieli pojęcia, że Prastara tak bardzo ich potrzebuje, ale też tak wiele chce im dać. Zamarzyli więc, że ta wielka podupadająca ruina będzie kiedyś ich pięknym miejscem na ziemi. Była tam dobra energia, którą tworzyły bociany na gnieździe, moc dzikiej natury, której z biegiem lat mieli zaznać. Pewnie każdy, kto zna lub pozna historię dworu w Cielętnikach wie dlaczego..

Dwadzieścia lat później, po milionach kolejnych zakrętów, olśnień i zwątpień, lekarz-pasjonat wraz z żoną, obydwoje nie z tej epoki, odbudowali magiczną posiadłość, nadając jej nowe życie i dziękując zarazem Prastarej oraz jej byłym właścicielom za każde życie tutaj ocalone.

Dziś Prastara to imponujący obiekt, objęty opieką śląskiego konserwatora zabytków, w skład którego wchodzą późnobarokowy Dwór, Rządcówka, siedziba dawnego rządcy majątku, jedyna w Polsce Kaplica Kawalerii i Jazdy Polskiej, sięgająca historią XVI w. oraz Oranżeria z arkadowymi oknami. Każdy kryje swoje tajemnice i historie, które właściciele opowiadają podczas wieczorów przy dworskim kominku. Rezydencję otacza malowniczy XVI ha. park, w którym Gości dostojnie witają stare dęby, buki i legendarne lipy, raj prastarych ziół.

Magii Prastarej doznało wielu, nie tylko już zakręceni pasjonaci, ale też wszyscy wrażliwi na piękno, gotowi na zmiany, spragnieni ciszy, natury i prawdziwego smaku.. Tak, bo tutaj w Prastarej znowu możemy spróbować jak smakuje naturalna uprawa.. złotego lnu, słonecznika czy amarantusa o niezwykle cennych właściwościach. Tutaj otwierają się prastare drzwi dla naukowców, poszukiwaczy i miłośników techniki.

Od niedawna (2019r.) z aptekarską starannością przepisujemy Gościom Kuracje Prastare Naturą - pakiety pobytowe, wspomagające zdrowie i kondycję psychofizyczną, oparte na zdrowym jedzeniu, świadomym ruchu i profilaktyce w radzeniu sobie ze stresem o czym więcej pisze prof. Jadwiga Jośko - Ochojska "Rozmowy przy kawie, o stresie, lęku i traumie".

Serdecznie zapraszamy w Prastare progi.

logo

Witaj, tu zespół prastara. Pomożemy Ci wybrać odpowiednią kurację dla Ciebie.

Prosimy o kierowanie pytań
oraz rezerwacji na adres mailowy kuracja@prastara.pl
Ewentualnie telefonicznie od 09:00 - 16:00 pod nr telefonu
601445356, 503067041, 506183389